فایل ورد (word) رهنمودهاي نظريه بازي ها براي حکمراني پايدار منابع آبي مشترک (مطالعه موردي: مناقشه آبي درياچه اروميه)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد (word) رهنمودهاي نظريه بازي ها براي حکمراني پايدار منابع آبي مشترک (مطالعه موردي: مناقشه آبي درياچه اروميه) دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد (word) رهنمودهاي نظريه بازي ها براي حکمراني پايدار منابع آبي مشترک (مطالعه موردي: مناقشه آبي درياچه اروميه)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد (word) رهنمودهاي نظريه بازي ها براي حکمراني پايدار منابع آبي مشترک (مطالعه موردي: مناقشه آبي درياچه اروميه)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد (word) رهنمودهاي نظريه بازي ها براي حکمراني پايدار منابع آبي مشترک (مطالعه موردي: مناقشه آبي درياچه اروميه) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : محيط شناسي

تعداد صفحات :24

محدودیت موجودی قابل برداشت و اشتراک در حق بهره مندی از منابع آبی مشترک، زمینه ساز افزایش رقابت و بروز مناقشه بین ذی نفعان می شود. در چنین شرایطی، معمولا آنان با ترجیح دادن منافع شخصی کوتاه مدت و بدون در نظر گرفتن پیامدهای جانبی رفتارشان، به بهره برداری بیش از اندازه بهینه روی می آورند که ضمن به بار آوردن خسارات محیط زیستی، در بلندمدت، موجب زیان خودشان نیز می شود. نظریه بازی ها، ابزار مناسبی برای بررسی رفتارهای غیرهمکارانه ذی نفعان و نتایج ناشی از آن در چنین مناقشاتی به شمار می رود. در این پژوهش، از طریق تحلیل استراتژیک تعاملات ذی نفعان منابع آبی حوزه آبریز دریاچه ارومیه به کمک یکی از مدل های غیرهمکارانه نظریه بازی ها موسوم به مدل گراف برای حل مناقشه، توصیه هایی برای حل اختلاف بین آن ها و سیاست گذاری و حکمرانی پایدار منابع آبی مشترک این حوزه ارائه شده است. بر اساس نتایج این تحقیق، از دیدگاه استراتژیک، عامل اصلی بروز بحران دریاچه ارومیه، رفتار مبتنی بر عقلانیت فردی ذی نفعان است. این امر، موجب تمرکز آنان بر افزایش منافع اقتصادی فعالیت های کشاورزی و غفلت از پیامدهای محیط زیستی و اقتصادی- اجتماعی ناشی از نابودی دریاچه شده است. به طوری که هم اکنون، اصرار همه ذی نفعان به افزایش برداشت از منابع آبی مشترک و محدود بالادست حوزه، دستیابی به راه حل همکارانه را دشوار کرده است. نتایج به دست آمده نشانگر آن است که جلوگیری از تداوم وضع موجود و رهایی از بن بست کنونی، مستلزم دخالت فعال هیات دولت به منزله تصمیم گیرنده ارشد حاکمیتی و ملزم کردن ذی نفعان به توقف طرح های ایجادکننده حقابه جدید در حوزه است.
كلید واژه: حکمرانی پایدار، دریاچه ارومیه، مدل گراف برای حل مناقشه، منابع آبی مشترک، نظریه بازی ها

لینک کمکی