فایل ورد (word) بررسي اصالت اسلامي ايراني در مساجد نوگراي معاصر؛ مطالعه موردي: طرح مسجد چهارراه ولي عصر (عج) تهران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد (word) بررسي اصالت اسلامي ايراني در مساجد نوگراي معاصر؛ مطالعه موردي: طرح مسجد چهارراه ولي عصر (عج) تهران دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد (word) بررسي اصالت اسلامي ايراني در مساجد نوگراي معاصر؛ مطالعه موردي: طرح مسجد چهارراه ولي عصر (عج) تهران  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد (word) بررسي اصالت اسلامي ايراني در مساجد نوگراي معاصر؛ مطالعه موردي: طرح مسجد چهارراه ولي عصر (عج) تهران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد (word) بررسي اصالت اسلامي ايراني در مساجد نوگراي معاصر؛ مطالعه موردي: طرح مسجد چهارراه ولي عصر (عج) تهران :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مطالعات شهر ايراني اسلامي

تعداد صفحات :26

در عصر حاضر، با ظهور فناوری جدید، شاهد ساخت مساجدی هستیم كه كالبدی متفاوت از مساجد گذشته دارند. قرارگیری آنها دركنار مساجد سنتی در بافت شهری امروز، این پرسش را در ذهن مخاطبان ایجاد می كند كه آیا مساجد امروزی با شكل جدید می توانند زمینه ساز رشد و تعالی انسان، كه هدف اصلی عبادت است، باشند؟ هدف از این نوشتار بررسی چگونگی انطباق شكل و كالبد مساجد جدید با مبانی نظری خاص مساجد در حكمت اسلامی است. به این منظور نمونه موردی مسجد چهار راه ولیعصر تهران (طرح رضا دانشمیر) كه كالبدی نوآورانه دارد، بررسی شده است. روش تحقیق در این مقاله به شیوه استدلال منطقی (مفهوم به مصداق) است. بدین منظور ابتدا مبانی نظری مسجد در دو بعد تشخص شهری و فضای عبادی درونی، بر اساس فقه اسلامی، مطرح گردیده و معیارهای طراحی مسجد از آن استخراج شده و بر آن اساس گونه شناسی مساجد معاصر مورد بحث قرار گرفته است. سپس ویژگیهای مسجد ولیعصر تهران به عنوان نمونه ای از مساجد متجدد معرفی و مبانی نظری آن، با توجه به اصول و معیارهای به دست آمده، بررسی شده است. نتایج حكایت از آن دارد كه برخی دگرگونی های ناشی از پیشرفت فناوری در معماری ضروریست، اما باید مرزی مشخص برای آن در نظر گرفته شود تا تغییرات شكلی باعث تغییر مفاهیم والای انسانی نگردد و معماری مسجد در عین بداعت، همچنان بازگوكننده تعالیم اسلامی باشد. در مسجد چهارراه ولیعصر تلاش برای بداعت و هماهنگی با محیط باعث شده است كه معنا و هویت اسلامی در آن كمرنگ شود و بنا خوانایی خود را، كه برای مسجد امری ضروریست، ازدست بدهد.
كلید واژه: حكمت اسلامی، مسجد، مسجد چهارراه ولیعصر تهران

لینک کمکی